30-Day Return
Shipping Protection
7-Day Refund
1-Year Warranty
This modern bookshelf adds a chic touch to your home with its stylish design and efficient storage. Its compact design is perfect for creating a neat and organized reading environment in any room corner.

| Overall Height - Top to Bottom | 23.5" (60 cm),29.5" (75 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 23.5" (60 cm),35.5" (90 cm),47" (120 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 12" (30 cm),9.5" (24 cm) |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Shape | Rectangle |
| Back Panel | Closed Back |
| Color | Brown,Natural Finish,White |
| Frame Material | Wood |
| Height | Short (Under 36 in.) |
| Length | Standard (20-50 in.) |
| Orientation | Horizontal,Vertical |
| Product Type | Standard |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Shelf Material | Wood |
| Size | 24"L x 12"W x 24"H,24"L x 12"W x 29.5"H,24"L x 9"W x 24"H,24"L x 9"W x 30"H,35"L x 12"W x 30"H,35"L x 9"W x 24"H,35"L x 9"W x 30"H,35.5"L x 12"W x 24"H,47"L x 9"W x 30"H,47.2"L x 11.8"W x 23.6"H,47.2"L x 11.8"W x 29.5"H,47.2"L x 9.4"W x 23.6"H |
| Style | Modern |
| Width | Standard (10 - 20 in.) |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Foldable | Non-Foldable |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.