30-Day Return
Shipping Protection
7-Day Refund
1-Year Warranty
This bar stool stands out for its modern and stylish design, featuring a golden metal frame that is perfectly combined with black leather cushions, creating a chic atmosphere of luxury and elegance.No assembly needed – Enjoy instantly.

| Overall Height - Top to Bottom | 32.5" (83 cm),34.5" (88 cm),38.5" (98 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 19.5" (50 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 18" (45 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Counter Stool (23.5"H),Counter Stool(26"H),Bar Stool(30"H) |
| Seat Length - Side to Side | 19" (48 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 17" (43 cm) |
| Weight Capacity | Max 440 lbs |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Color | White,Black |
| Base Color | Gold,Silver,Black |
| Seating Color | White,Black |
| Style | Glam |
| Seat Style | Bucket |
| Base Type | Sled |
| Frame Material | Metal |
| Seating Material | Faux Leather |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Back Heights | Low Back |
| Seat Back | With Back |
| Feature | Armless |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Swivel | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Fixed |
| Arms Included | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.