30-Day Return
Shipping Protection
7-Day Refund
1-Year Warranty
This modern dining chair, crafted from faux leather and featuring a high back, brings style and comfort to your dining room. Whether for everyday dining or special occasions, it effortlessly blends into any setting, enhancing the overall dining experience.

| Overall Height - Top to Bottom | 39" (100 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 16" (41 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (41 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 18.5" (47 cm) |
| Seat Length - Side to Side | 19" (48 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 18" (45 cm) |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Product Type | Side Chair |
| Back Style | Solid Back |
| Back Heights | High Back |
| Material | Faux Leather |
| Leg Material | Metal |
| Upholstery Material | Faux Leather,Polyurethane |
| Color | Brown,Light Gray/ Green,Black/ Dark Green,Khaki/ Brown,Light Gray/ Dark Gray,Brown/ Orange,Khaki/ Gray,Dark Gray |
| Leg Color | Black,Black/ Gold |
| Style | Modern,Glam |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Swivel | Fixed |
| Foldable | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Airlift | Unliftable |
| Upholstered Chair | Upholstered Chair(s) |
| Arms Included | Armless |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Product Care | Clean with a soft cloth and neutral cleanser. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.