30-Day Return
Shipping Protection
7-Day Refund
1-Year Warranty
Crafted from premium technical fabric and microfiber leather, this contemporary oversized armchair is ideal for a home or office setting.

| Overall Length - Side to Side | 23" (58 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 25" (64 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 27" (68 cm) |
| Seat Length | Small (Under 26") |
| Seat Length - Side to Side | 20.5" (52 cm) |
| Seat Width | Shallow (Under 21") |
| Seat Width - Front to Back | 20.5" (52 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 16.5" (42 cm) |
| Back Heights | Mid-Back (10-14 in.) |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Fixed |
| Tufted | Untufted |
| Water Resistant | Yes |
| Style | Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Color | Black,White,Camel,Orange,Beige,Orange,Dark Gray,Light Gray |
| Upholstery Color | Orange,Brown,Gray,Black,White,Beige |
| Leg Color | Black |
| Upholstery Material | Microfiber Leather,Tech Cloth |
| Seat Fill Material | Foam |
| Frame Material | Metal |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Number of Chairs Included | 1 pc / pcs |
| Arms Included | Yes |
| Pillow Included | Yes |
| Wheels Included | Not Included |
| Ottoman Included | Not Included |
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.