30-Day Return
Shipping Protection
7-Day Refund
1-Year Warranty
Made from premium faux leather, this contemporary swivel bar chair offers a comfortable seating experience, allowing you to relax while enjoying a good time.

| Overall Height - Top to Bottom | 35.5" (90 cm),39" (100 cm),43" (110 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 16" (40 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Counter Stool (24"H),Bar Stool (28" H),Bar Stool(32"H) |
| Seat Length - Side to Side | 16" (40 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 14.5" (37 cm) |
| Seat Back | With Back |
| Back Heights | Low Back |
| Base Color | Brown,Natural |
| Base Type | Four Legs |
| Color | Black,Light Brown,Coffee,Blue,Blackish Green,Grey,Yellow |
| Frame Material | Wood |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Seat Style | Saddle |
| Seating Color | Blue,Black,Green,Orange,Brown,Gray |
| Seating Material | Premium Faux Leather |
| Style | Modern |
| Arms Included | Armless |
| Feature | Armless |
| Foldable | Fixed |
| Footrest Included | With Footrest |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Popular Sizes | 24 inches,29 inches,32 inches |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.