Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
30-Day Return
Shipping Protection
7-Day Refund
1-Year Warranty
These barstools create a stylish and comfortable social space for your dining room or kitchen.

| Overall Height - Top to Bottom | 35.5" (90.5 cm),39.5" (100.5 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 18" (46 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 17" (44 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Counter Stool(26"H),Bar Stool(30"H) |
| Seat Length - Side to Side | 16.5" (42 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 14" (35 cm) |
| Number of Items Included | 1 Piece,2 Piece Set,4 Piece Set |
| Color | Black,Gloss Black,White,Off-White,Yellow,Brown,Light Brown,Blue,Lake Blue,Royal Blue,Green,Blackish Green,Grey |
| Base Color | Black |
| Seating Color | White,Black,Blue,Gray,Brown,Beige,Green,Yellow |
| Style | Scandinavian |
| Seat Style | Bucket |
| Base Type | Four Legs |
| Frame Material | Iron |
| Seating Material | Leather |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Back Heights | Low Back |
| Seat Back | With Back |
| Popular Sizes | 25 inches,29 inches |
| Feature | Upholstered |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Swivel | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Fixed |
| Arms Included | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.