Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
30-Day Return
Shipping Protection
7-Day Refund
1-Year Warranty
This Modern-style leather dining chair perfectly combines simplicity and elegance, adding modern charm and comfort to your dining room.

| Overall Height - Top to Bottom | 32" (82 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 17" (44 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 19.5" (50 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 19" (48 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 19.5" (50 cm) |
| Number of Items Included | 1 Piece,2 Piece Set,4 Piece Set |
| Product Type | Side Chair |
| Back Style | Wingback |
| Back Heights | Low Back |
| Material | Leather |
| Leg Material | Metal |
| Upholstery Material | Leather |
| Color | Nude,Off-White,Light Brown,Blue,Blackish Green,Orange,Light Gray |
| Leg Color | Black |
| Style | Scandinavian |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Swivel | Fixed |
| Foldable | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Airlift | Unliftable |
| Upholstered Chair | Upholstered Chair(s) |
| Arms Included | Armless |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Weight Capacity | 270 lbs |
| Product Care | Metal: Use a soft cloth or neutral cleanser to clean it.,Leather: Clean it with leather cleaner or vacuum cleaner. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.