1
/
20
1
/
20
$194.99
Claim $19.50 Coupon
Coupons Details
$175.49
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$194.99
10%
Off Over $0.00
-$19.50
Price After Coupon
$175.49
Available Coupons
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
16% Off
On orders over $0.00
Code:
SWEET16
Valentine's Day Sale
18% Off
On orders over $0.00
Code:
PDAY18
Presidents' Day Sale
17% Off
On orders over $0.00
Code:
REFUND
Tax Refund Event
$373.99
48% OFF
Shipping fees will be calculated at checkout.
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21660380
This semi-ceiling lamp features a delicate petal-shaped glass lampshade, which emits a warm and elegant light. The lampshade is hand-carved, and the delicate texture allows the light to present a soft light and shadow effect in the space, creating a peaceful and comfortable atmosphere. Its classic bronze tone not only adds a classic charm, but also makes this lamp easy to integrate into a variety of interior styles, whether it is a traditional or modern decoration environment, it can appropriately play its aesthetic value.
- The lampshade made of high-quality glass material has excellent light transmittance, which not only can perfectly distribute the light, but also can effectively enhance the indoor lighting, making the whole room appear brighter and more spacious.
- The durable bronze construction provides exceptional stability, ensuring the fixture remains in excellent condition over long periods of use, while its corrosion resistance adds extra life to the product.
- The unique petal-shaped design is not only a visual enjoyment, but also makes the refraction of light appear more vivid through the creative shape.
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 4.5",7" |
| Length | 8.5" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 8.5" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Shade Color | Clear |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Material | Glass |
| Color | Brown |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Semi-Flush Mount |
| Glass Type | Clear Glass |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shape | Geometric |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service