1
/
30
1
/
30
$151.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $27.36 Coupon
Coupons Details
$124.63
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$151.99
18%
Off Over $0.00
-$27.36
Price After Coupon
$124.63
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$292.99
48% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21639578
Limited Offer: Buy 3+ chairs and enjoy FREE SHIPPING!
Made from premium faux leather, this contemporary swivel bar chair offers a comfortable seating experience, allowing you to relax while enjoying a good time.
- Versatile Height: With a seat height of 24 / 28 / 32 inches, it's perfect for pairing with a bar or tall dining table, adding an elegant touch to your breakfast bar area or open kitchen.
- 360° Swivel: The bar seat has a 360-degree swivel function, which makes it easy to use in a variety of settings, such as an open kitchen or more social occasions.
- Sturdy Support: The wooden frame ensures the chair's stability and durability, while the four-leg design adds support and makes it more stable.
- Armless Design: This bar chair adopts an armless design, which allows easy entry and exit from different angles, greatly improving the convenience of use.
- Custom Style: The chair is available in a variety of colors to perfectly blend into any home decoration style, from black to orange. Each shade will make your home more personalized.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 35.5" (90 cm),39" (100 cm),43" (110 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 16" (40 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Counter Stool (24"H),Bar Stool (28" H),Bar Stool(32"H) |
| Seat Length - Side to Side | 16" (40 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 14.5" (37 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Seat Back | With Back |
| Back Heights | Low Back |
| Base Color | Brown,Natural |
| Base Type | Four Legs |
| Color | Black,Light Brown,Coffee,Blue,Blackish Green,Grey,Yellow |
| Frame Material | Wood |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Seat Style | Saddle |
| Seating Color | Blue,Black,Green,Orange,Brown,Gray |
| Seating Material | Premium Faux Leather |
| Style | Modern |
| Arms Included | Armless |
| Feature | Armless |
| Foldable | Fixed |
| Footrest Included | With Footrest |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Popular Sizes | 24 inches,29 inches,32 inches |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service