1
/
25
1
/
25
$661.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $119.16 Coupon
Coupons Details
$542.83
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$661.99
18%
Off Over $0.00
-$119.16
Price After Coupon
$542.83
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,435.99
54% OFF
18% OFF, Code: MAY
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21693493
Choose Your Texture:Tailor your space with our two distinct seating options, both designed for comfort and high-traffic durability.
The Organic Paper Cord (Natural/Boho);The Vegan Faux Leather (Sleek/Modern)
- Premium Solid Wood Construction: Built from sustainably sourced solid wood, featuring a rich, visible grain. This is a heavy-duty frame designed to support daily life while maintaining its structural integrity for years to come.
- Ergonomic Comfort & Airflow: The open-weave design prevents the "stuffy" feeling of solid-back chairs. The material conforms to your body, providing a supportive yet cushioned seating experience.
- Modern Versatility: With its clean lines and mixed-material aesthetic, these stools transition effortlessly from a California Boho breakfast nook to a Scandi-style home bar.
- Wobble-Free & Floor-Safe: We’ve included integrated non-slip floor protectors. No more annoying squeaks or scratches on your hardwood, laminate, or tile floors.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 35" (89 cm),39" (99 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 18.5" (47 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 16" (40 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Counter Stool(26"H),Bar Stool(30"H) |
| Seat Length - Side to Side | 16" (40 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 18.5" (47 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Portable | Non-Portable |
| Seat Back | With Back |
| Back Style | Open |
| Back Heights | Low Back |
| Base Color | Brown,Natural |
| Base Type | Four Legs |
| Color | Black (Faux Leather),Natural (Paper Cord),Walnut (Paper Cord),White (Faux Leather) |
| Frame Material | Solid Elm Wood |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Seat Style | Square |
| Seating Color | Black,Brown,Natural Finish,White |
| Style | Scandinavian |
| Upholstery Material | Faux Leather,Paper Cord |
| Arms Included | Armless |
| Foldable | Non-Foldable |
| Footrest Included | With Footrest |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Popular Sizes | 25 inches,29 inches |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service