1
/
12
1
/
12
$419.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$419.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$419.99
Price After Coupon
$419.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,938.99
78% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21155902
This modern silver crystal oval chandelier is the perfect choice for your kitchen island, combining modernity and luxury perfectly, giving your space a sophisticated and elegant atmosphere. With exquisite crystal material and silver metal frame, it emits a dazzling light and becomes the highlight of your home decoration.
- The elegant oval design complements any interior style perfectly.
- High-grade crystal material provides charming light effects and enhances the texture of space.
- LED energy-saving lamp source has a long service life and saves electricity costs.
- Height-adjustable design to adapt to different roof heights and decoration requirements.
- Easy to install, suitable for a variety of usage environments such as kitchens and restaurants.
Weights & Dimensions
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 12",18" |
| Length | 27.5",35.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 39" |
| Width | 12.5",8.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Bulb Base | SMD |
| Crystal Color | Clear |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Crystal |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade Color | Clear |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Maximum Bulb Wattage | 60 to 99 Watts |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Size | 19.5"+27.5",27.5"+35.5" |
| Color Temperature | Remote Control Stepless Dimming |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Silver |
| Glass Type | Crystal |
| Material | Crystal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 2-Light |
| Number of Tiers | 2 Tiers |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service