1
/
12
1
/
12
$274.99
Claim $27.50 Coupon
Coupons Details
$247.49
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$274.99
10%
Off Over $0.00
-$27.50
Price After Coupon
$247.49
Available Coupons
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
16% Off
On orders over $0.00
Code:
SWEET16
Valentine's Day Sale
18% Off
On orders over $0.00
Code:
PDAY18
Presidents' Day Sale
17% Off
On orders over $0.00
Code:
REFUND
Tax Refund Event
$540.99
49% OFF
Shipping fees will be calculated at checkout.
18% OFF Code: PDAY18
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21691842
This modern wooden island light brings the beauty of nature into your home design, adding warmth and comfort to your kitchen or dining room.
- High-quality solid wood material makes the lamp more durable and environmentally friendly.
- The three-lamp design provides ample lighting and ensures easy installation through direct connection.
- Suitable for a variety of bulb types, including LED, incandescent and fluorescent, to flexibly meet different lighting needs.
- Suitable for modern, farmhouse and industrial style homes, it is ideal for kitchen islands or dining spaces.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 21.5" |
| Fixture Height | 12" |
| Length | 23.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 39" |
| Width | 8" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Medium (20"-25" wide) |
| Shade Color | Wood |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Shape | Rectangle |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Fixture Type | Square / Rectangle |
| Shade Material | Solid Wood |
| Occasion | Residential Use |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Color | Wood Color |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Wood |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 3-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Shape | Rectangle,Square |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service