1
/
10
1
/
10
$809.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $145.80 Coupon
Coupons Details
$664.19
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$809.99
18%
Off Over $0.00
-$145.80
Price After Coupon
$664.19
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$3,272.99
75% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21242975
This luxurious gold LED kitchen island pendant light, with its dazzling crystal inlay design, adds a touch of luxury to your home space. Its modern style perfectly fits in with any interior decoration, not only illuminating your kitchen, but also being a work of art.
- LED lights are energy-efficient and have a long lifespan, reducing replacement frequency and energy consumption.
- Made of gold metal, it is durable and easy to maintain for long-term use.
- The crystal bead design brings a unique light and shadow effect to the room, adding visual enjoyment.
- Large size design, suitable for large spaces, give your kitchen or dining room a brand new look.
- Easy to install and offers multiple height adjustment functions to meet your individual needs.
Weights & Dimensions
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 7" |
| Length | 35.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
| Width | 5.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Bulb Base | SMD |
| Crystal Color | Clear |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Occasion | Residential Use |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Fixture Type | Square / Rectangle |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Shade Shape | Rectangle |
| Maximum Bulb Wattage | 60 to 99 Watts |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Shade Color | Clear |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Shade Material | Crystal |
| Color | Gold |
| Glass Type | Crystal |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 1-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service