1
/
8
1
/
8
$509.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $91.80 Coupon
Coupons Details
$418.19
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$509.99
18%
Off Over $0.00
-$91.80
Price After Coupon
$418.19
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$565.99
10% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU2512181701499259899
This modern, eco-friendly office chair stands out with its simple yet elegant design, blending seamlessly into any modern home or office environment. Functionally, the chair offers superior comfort and adjustability, and its ergonomic design helps you maintain a healthy posture during long work sessions.
- The combination of modern style and green fabric makes the chair both stylish and vibrant, adding color to the room.
- Made with high-quality fabric, it is soft to the touch and durable, providing a comfortable feel while being long-lasting.
- The chair features a swivel function, provides a comfortable seating experience, and can rotate 360 degrees to facilitate work communication and improve work efficiency.
- Equipped with an adjustable seat height, it can be freely adjusted to suit different desktops and usage habits, meeting personalized needs.
- The chair is equipped with casters at the bottom, making it easy and smooth to move while preventing scratches on the floor, making it ideal for meeting rooms that require frequent movement.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 35.8”-39.4”(91-100cm) |
| Overall Length - Side to Side | 25.4”(64cm) |
| Overall Width - Front to Back | 25.4”(64cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 20”-23.2”(51-59cm) |
| Adjustable Seat Height | Adjustable |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Color | Green |
| Style | Modern |
| Product Type | Adjustable-height chair |
| Frame Color | Black |
| Back Color | Green |
| Seating Color | Green |
| Frame Material | Steel |
| Seating Material | Fabric |
| Back Heights | Mid-Back (14-22 in.) |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Feature | Casters |
| Ergonomic | Ergonomic |
| Swivel | Swivel |
| Back Angle Adjustment | Non-adjustable Back Angle |
| Arms Included | With Arms |
| Wheels Included | Casters Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service