1
/
87
1
/
87
$208.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$208.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$208.99
Price After Coupon
$208.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$300.99
31% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21546078
These contemporary bar stools feature adjustable seat height and are crafted from high-quality faux leather, offering the perfect blend of comfort and style.
- The adjustable height design allows your bar stool to adapt to different occasions. Whether it is used in a breakfast bar or an open kitchen, you can easily achieve the best comfortable angle.
- The low back design not only provides sufficient support, but also ensures the beauty and modernity of the chair to the greatest extent, making it suitable for family leisure and small gatherings.
- The metal frame ensures the chair's stability and durability, while the swivel function of the base increases convenience of use.
- With a variety of color options and set combinations, you can match them according to your personal needs and decoration style to make your space more personalized.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 40" (101 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (41 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 16" (41 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Adjustable |
| Seat Length - Side to Side | 18" (45 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 14.5" (37 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Seat Back | With Back |
| Back Heights | Low Back |
| Base Color | Black,Silver |
| Base Type | Pedestal |
| Color | Black,Brown,Dark Gray,Light Gray,Light Yellow,Off-White,Orange |
| Frame Material | Metal |
| Number of Items Included | 1 Piece,2 Piece Set,4 Piece Set,6 Piece Set,8 Piece Set |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Seat Style | Saddle |
| Seating Color | Beige,Black,Brown,Gray,Orange,Yellow |
| Seating Material | Leather |
| Style | Modern |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Arms Included | Armless |
| Feature | Swivel |
| Foldable | Non-Foldable |
| Footrest Included | With Footrest |
| Height Adjustable | Adjustable Height |
| Popular Sizes | 32 inches |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service