1
/
11
1
/
11
$173.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $31.32 Coupon
Coupons Details
$142.67
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$173.99
18%
Off Over $0.00
-$31.32
Price After Coupon
$142.67
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$272.99
36% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21724843
Embrace contemporary elegance with this modern fabric flower pendant light, adding a touch of sophistication to your space.
- Crafted with a durable metal frame and a soft fabric shade, this light ensures long-lasting beauty and charm.
- The elegant flower-like design casts a warm, ambient glow, perfect for creating a cozy atmosphere.
- Ideal for living rooms, dining areas, or over kitchen islands, this pendant light adapts seamlessly to various decor styles.
- Easy to install and maintain, this fixture offers hassle-free elegance with minimal effort.
Weights & Dimensions

| Length | 16",19.5",23.5",31.5" |
| Width | 16",19.5",23.5",31.5" |
| Fixture Height | 10",14",7",9" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | White |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Fabric |
| Shade Color | White |
| Mounting Type | Cord |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 16",19.5",23.5",31.5" |
| Canopy Shape | Round |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Flower |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Rod/Chain/cord Length | 59" |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service