1
/
44
1
/
44
$225.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$225.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$225.99
Price After Coupon
$225.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$454.99
50% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21182987
This modern high-back dining chair is made of high-quality leather material, showing the ultimate elegant glam style.
- Premium Material: Wear-resistant and waterproof leather for comfortable, easy-to-clean seating—ideal for dining rooms.
- Ergonomic Design: The high backrest is ergonomically designed to provide excellent back support and a comfortable sitting experience.
- Stable Support: A sturdy metal frame provides reliable support, with a weight capacity of up to 330 lbs.
- Versatile Design: Modern style fits dining rooms, living rooms, studies, and more, adding a unique touch to any space.
- Easy Assembly: Simply attach the legs and finish installation in 10–15 minutes.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 33.5" (85 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 17" (43 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 16.5" (42 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 18" (46 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Back Heights | Standard |
| Back Style | Solid Back |
| Color | Black,White,Coffee,Cream Gray,Dark Gray |
| Leg Color | Black |
| Leg Material | Metal |
| Material | Leather |
| Number of Items Included | 1 Piece,2 Piece Set,4 Piece Set |
| Product Type | Side Chair |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Style | Glam |
| Upholstery Material | Leather |
| Airlift | Unliftable |
| Arms Included | Armless |
| Foldable | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Fixed |
| Upholstered Chair | Upholstered Chair(s) |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Weight Capacity | Up to 300 lbs |
| Product Care | Clean with a soft cloth and neutral cleanser. |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service