1
/
15
1
/
15
$626.26
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $112.73 Coupon
Coupons Details
$513.53
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$626.26
18%
Off Over $0.00
-$112.73
Price After Coupon
$513.53
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,423.32
56% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21711862
This bar stool is mainly in modern and simple style, and its exquisite design incorporates metal and elegant tones, just like a piece of art in the room. It shows a fashionable and generous beauty, suitable for various home decoration styles, creating a unique visual experience.
- The bar stool is a customized version.
- The design style highlights elegance and modernity, perfectly adapting to diverse interior environments.
- The high-quality gold iron frame is matched with green cushions, providing a sturdy and durable use experience and a visual color feast.
- The thick cotton cushions and backrests provide a comfortable sitting feeling, which can maintain comfort even for long-term use.
- It is suitable for many scenarios such as home bars, restaurants, cafes, etc. and is very practical.
- The safe foot pad design effectively prevents slipping and protects the floor from scratches.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 29" (73 cm),31" (78 cm),32.5" (83 cm),34.5" (88 cm),36.5" (93 cm),38.5" (98 cm),40.5" (103 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 20" (51 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 20" (51 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Bar Stool(28"H) Customized,Bar Stool(30"H) Customized,Bar Stool(31"H) Customized,Counter Stool (23.5"H) Customized,Counter Stool(26"H) Customized,Short Stool(20"H) Customized,Short Stool(22"H) Customized |
| Seat Length - Side to Side | 20" (51 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 20" (51 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Seat Back | With Back |
| Fixture Design | Under Counter |
| Back Heights | Low Back |
| Base Color | Gold |
| Base Type | Four Legs |
| Color | Green |
| Frame Material | Iron |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Seat Style | Square |
| Seating Color | Green |
| Seating Material | Fabric/ Upholstered |
| Style | Glam |
| Upholstery Material | Cotton |
| Arms Included | Armless |
| Feature | Footrest |
| Foldable | Non-Foldable |
| Footrest Included | With Footrest |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Popular Sizes | 24 inches,25 inches,26 inches,29 inches,30 inches |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service