1
/
22
1
/
22
$108.99
Claim $18.53 Coupon
Coupons Details
$90.46
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$108.99
17%
Off Over $0.00
-$18.53
Price After Coupon
$90.46
Available Coupons
17% Off
On orders over $0.00
Code:
REFUND
Tax Refund Event
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$267.99
59% OFF
Shipping fees will be calculated at checkout.
17% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21370039
This contemporary vanity lamp stands out with its elegant design, perfect for adding a touch of luxury to your bathroom.
- The lamp is made of high-quality metal combined with crystal to ensure durability while showing a charming brilliance.
- The unique straight-line design and sparkling crystal shade make this lamp a striking addition to any space.
- The hard-wired power supply design makes it look simpler and suitable for installation above the mirror, improving the overall appearance.
- Compatibility with a variety of bulb types, including LED, incandescent, and fluorescent, provides flexible lighting options and easy maintenance and cleaning.
Weights & Dimensions

| Backplate Width | 4.5” |
| Fixture Height | 8.5" |
| Length | 15",24",31.5",39.5",47.5",6" |
| Shade Height | 8.5" |
| Width | 7.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Crystal Color | Clear |
| Feature | with Crystal |
| Shade / Light Direction | Down |
| Glass Type | Crystal |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Cylinder |
| Shape | Straight |
| Size | 5 to 9 Inch,Large (Greater than 25" wide),Medium (20"-25" wide),Small (15"-19" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light,2-Light,3-Light,4-Light,5-Light,6-Light |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Crystal |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
| Room/Location | Dining Room, Living room, Basement, Hallway, Kitchen, Bathroom |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service