1
/
29
1
/
29
$181.99
Claim Coupon
Coupons Details
$181.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$181.99
Price After Coupon
$181.99
Available Coupons
$330.99
45% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21698383
This modern chandelier combines simplicity with a sleek design that will fit perfectly into any modern home.
- A high-quality glass globe lampshade provides even and soft lighting.
- It is suitable for use in various scenes such as living rooms and dining rooms to enhance the style of the space.
- It can be easily matched with a variety of home styles, showing an extraordinary sense of art.
- Its unique geometric shape brings a touch of modern art to your home.
Weights & Dimensions

| Length | 27.5",35",35.5" |
| Width | 27.5",35",35.5" |
| Fixture Height | 27" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Rod/Chain/cord Length | 19.5" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Shade Color | Cognac,Milk White,Smoke Grey |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Glass Type | Clear Glass,White Glass |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Fixture Type | Globe |
| Shade Material | Glass |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Canopy Shape | Round |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Shape | Globe |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Number of Lights | 6-Light,8-Light,10-Light |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Downrods |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service