1
/
37
1
/
37
$70.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $12.78 Coupon
Coupons Details
$58.21
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$70.99
18%
Off Over $0.00
-$12.78
Price After Coupon
$58.21
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$93.99
24% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21803174
Embrace contemporary elegance with our modern pendant light, featuring a sleek geometric design that adds sophistication to any space.
- Made from durable metal, this pendant light ensures lasting quality and sophisticated beauty.
- The innovative geometric shape provides a captivating visual appeal, making it a stunning focal point.
- The height-adjustable design allows you to easily change the lighting range and intensity, suitable for rooms of different heights
- Easy to install with a direct wired electric power source, offering hassle-free setup without compromising style.
- Ideal for various settings — perfect for illuminating your kitchen, dining room, or even as a chic office light fixture.
Weights & Dimensions

| Length | 3.5",4",4.5" |
| Width | 3.5",4",4.5" |
| Fixture Height | 8.5",4",5" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Black,off-white |
| Style | Modern |
| Shape | Globe,Cone,Cylinder,Bombe |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Glass |
| Shade Color | Clear |
| Mounting Type | Cord |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Airlift | Liftable,Unliftable |
| Size | 4 Inch & Under,5 to 9 Inch |
| Color Temperature | Natural Light |
| Canopy Shape | Round |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Fixture Type | Cone,Globe,Geometric |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service