1
/
22
1
/
22
$67.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $12.24 Coupon
Coupons Details
$55.75
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$67.99
18%
Off Over $0.00
-$12.24
Price After Coupon
$55.75
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$106.99
36% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21700853
Elevate your space with this stunning modern green glass pendant light, designed to add a splash of elegance to any room.
- Crafted with a durable cast iron structure, this light fixture ensures long-lasting reliability and style.
- The textured glass shade disperses light beautifully, creating a warm and inviting atmosphere.
- Versatile in design, it is ideal for kitchens, dining areas, or even as a statement piece in your living room.
- Easy to install and maintain, this pendant light supports multiple bulb types, catering to your lighting preferences.
Weights & Dimensions

| Length | 7",6",5.5" |
| Width | 7",6",5.5" |
| Fixture Height | 8",9.5",6",7" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Rod/Chain/cord Length | 55" |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Size | Large,Small |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Green |
| Style | Modern |
| Shape | Cylinder,Cone,Flower Shape,Barrel |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Cast Iron |
| Shade Material | Glass |
| Shade Color | Green |
| Mounting Type | Cord |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service