1
/
16
1
/
16
$295.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$295.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$295.99
Price After Coupon
$295.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$485.99
39% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21819441
This office chair adopts high-end modern design style, with elegant gray tones, which matches perfectly with a variety of home decorations, not only enhancing the texture of the working environment, but also bringing a touch of fashion to modern families.
- The filling is comfortable and has good resilience, and the ergonomic design greatly improves the comfort during work and supports long-term sitting without feeling tired.
- The chair has a solid and stable structure, strong load-bearing capacity, and is durable and will not deform. It is suitable for various occasions such as home offices, meeting rooms or reception areas.
- It has a convenient side pocket design, which allows you to place electronic devices or magazines and books at hand, thereby enhancing your work and entertainment efficiency.
- It is easy to assemble and disassemble and is also quite light to move. Even one person can easily complete the installation.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 37" (95 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 23" (58 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 22.5" (57 cm) |
| Back Height - Seat to Top of Back | 23" (58 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 25" (64 cm) |
| Adjustable Seat Height | Non-adjustable |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Style | Modern |
| Product Type | Task Chair |
| Color | Grey,Silver Gray,Pink,Coffee,Off-White,Orange,Dark Gray,Blue |
| Frame Color | Black |
| Back Color | Gray,Pink,Yellow,Beige,Orange,Blue |
| Seating Color | Gray,Pink,Yellow,Beige,Orange,Blue |
| Frame Material | Steel |
| Back Construction | Upholstered |
| Seating Material | Fabric/ Upholstered |
| Upholstery Material | Cotton and Linen,Tech Cloth |
| Waterfall Seat | Not Waterfall Seat |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Back Heights | High-Back (Over 22 in.) |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Heated | Heating Not Available |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Non-foldable |
| Feature | Without Casters |
| Ergonomic | Ergonomic |
| Swivel | Non-Swivel |
| Massage | Massage Not Included |
| Lumbar Support | Without Lumbar Support |
| Tilt Mechanism | Tilt Available |
| Back Angle Adjustment | Adjustable Back Angle |
| Arms Included | With Arms |
| Arm Type | Fixed Arms |
| Height Adjustable Armrests | Unadjustable Armrest Height |
| Tufted | Untufted |
| Headrest Included | Without Headrest |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Footrest Included | Without Footrest |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Product Care | Fabric: Pat with a dry cloth, then wipe it with wet cloth. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service