1
/
25
1
/
25
$245.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $44.28 Coupon
Coupons Details
$201.71
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$245.99
18%
Off Over $0.00
-$44.28
Price After Coupon
$201.71
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$384.99
36% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21850059
Designed in a simple and modern style, this bookcase perfectly combines functionality and aesthetics to create a warm and practical home space.
- It has great versatility and can be used to store books, display collections or even as a room divider.
- Easy to install, sophisticated design, can be assembled quickly without complicated tools.
- The closed back panel design ensures structural stability and safety, greatly improving overall durability.
- Made of high-quality solid wood, the surface is smooth and easy to maintain, giving the bookcase a long service life.
- The standard size of 24"L x 12"W x 24"H is suitable for placement in various room corners to maximize space saving.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 23.5" (60 cm),47" (120 cm),59" (150 cm),71" (180 cm),35.5" (90 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 12" (30 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 23.5" (60 cm),35.5" (90 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 24"L x 12"W x 24"H,35.5"L x 12"W x 24"H,35"L x 12"W x 35"H,47"L x 12"W x 35"H,59"L x 12"W x 35"H,71"L x 12"W x 35"H,47.2"L x 11.8"W x 23.6"H,59"L x 11.8"W x 23.6"H,70.9"L x 11.8"W x 23.6"H |
| Color | Natural Finish |
| Style | Modern |
| Product Type | Cube |
| Orientation | Horizontal |
| Frame Material | Wood |
| Shelf Material | Wood |
| Back Panel | Closed Back |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Length | Standard (20-50 in.),Wide (Over 50 in.) |
| Width | Standard (10 - 20 in.) |
| Height | Short (Under 36 in.) |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Foldable | Fixed |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service