1
/
14
1
/
14
$270.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$270.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$270.99
Price After Coupon
$270.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,026.99
74% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21156188
This beautiful modern rectangular chandelier features high-grade crystal design, perfectly enhancing the luxurious feel of your kitchen island. Not only will it give your space a modern vibe, but it will also mesmerize everyone who visits with its crystal clear light.
- Crystal chandeliers provide excellent light refraction effects, instantly enhancing the brightness and charm of the space.
- The oversized design meets the lighting needs of large areas and is the best choice for large spaces.
- Made of high-quality materials to ensure durability and long-lasting glossiness.
- The height-adjustable design allows you to freely adjust it according to different needs.
- Clean and modern style, it fits perfectly into any modern interior design.
Weights & Dimensions
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Length | 31.5",39" |
| Rod/Chain/cord Length | 19.5" |
| Width | 10" |
Specifications
What's Included
Features
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Shape | Rectangle |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Color | Clear |
| Fixture Type | Square / Rectangle |
| Shade Material | Crystal |
| Occasion | Residential Use |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Crystal Color | Clear |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Color | Clear |
| Glass Type | Crystal |
| Material | Crystal |
| Mounting Type | Downrods |
| Number of Lights | 8-Light,10-Light |
| Number of Tiers | 2 Tiers |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service