Claim Coupon
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU2112678
This Flush Ceiling Lights is beautifully designed, featuring sparkling crystal decorations, outlining an elegant and modern round outline, spreading pure light to every corner of the room, adding a luxurious touch to your home. The perfect structural design allows the lamp to fit the ceiling, not taking up space but ensuring ample lighting. Whether in the bedroom or the living room, this lamp is an ideal choice to enhance the beauty of the space.
- Made of high-quality crystal material, the light refracts brilliant colors, adding a dreamy atmosphere to the environment.
- The combination of modern style and simple design is suitable for various decoration styles and enhances the aesthetic value of the overall room.
- The energy-saving light source design is not only environmentally friendly and energy-saving, but also can significantly reduce electricity bills, which is in line with the modern concept of sustainable living.
- Easy installation and reasonable structural design allow users to complete the installation process easily and quickly without professional help.
- It is durable and long-lasting, not easy to age or deform, and maintains stable appearance and performance for a long time.
Weights & Dimensions
| Fixture Height | 7.5" |
| Width | 16",23.5",31.5" |
Specifications
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Large (Greater than 25" wide),Medium (20"-25" wide),Small (15"-19" wide) |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Color | Black |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Material | Crystal |
| Number of Lights | 4-Light,8-Light,12-Light |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service