1
/
17
1
/
17
$498.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $89.82 Coupon
Coupons Details
$409.17
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$498.99
18%
Off Over $0.00
-$89.82
Price After Coupon
$409.17
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,461.99
66% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210069758
This modern bedroom bench features a simple, solid-color design that blends easily into any bedroom decor, and its refined shape enhances the overall beauty of the room.
- The bench come in a variety of lengths, from small to large, to suit different space requirements, whether it's a compact or spacious bedroom.
- The ergonomically designed seat cushion is made of high-quality filling, providing good support and comfort, making you feel comfortable when dressing or relaxing.
- Available in classic coffee and matte black, it easily coordinates with existing furniture and decor to showcase your personal style.
- Its multifunctional design allows it to be used not only as a decoration, but also as a seat when getting dressed in the morning, or as a convenient tool for storing extra bedding, adding convenience to your daily life.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 39" (100 cm),47" (120 cm),59" (150 cm),71" (180 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 17" (44 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 16.5" (42 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 16.5" (42 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 39"L x 17"W x 17"H,47"L x 17"W x 17"H,59"L x 17"W x 17"H,71"L x 17"W x 17"H |
| Color | Coffee,Black,Matte Black |
| Style | Modern |
| Pattern | Solid Color |
| Product Type | Entryway Bench |
| Length | Small (Under 45"),Standard (45" - 55"),Long (Above 55") |
| Height | Short (Under 22") |
| Material | Upholstered |
| Upholstered | Upholstered |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Baskets | Without Basket |
| Arms Included | Armless |
| Seat Back | Backless |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service