1
/
10
1
/
10
$766.99
Claim $130.39 Coupon
Coupons Details
$636.60
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$766.99
17%
Off Over $0.00
-$130.39
Price After Coupon
$636.60
Available Coupons
17% Off
On orders over $0.00
Code:
REFUND
Tax Refund Event
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$1,082.99
29% OFF
Shipping fees will be calculated at checkout.
17% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21896783
This luxury dining chair blends modern design with elegant details. Its unique silhouette and smooth, refined lines pair beautifully with the gold-finished legs, bringing a touch of modern sophistication to your dining space.
- Premium Leather: High-quality faux leather delivers a refined, luxurious texture while staying durable, wear-resistant, and easy to clean.
- Stable Support: The rust-resistant metal alloy legs offer excellent stability and can support up to 330 pounds.
- Ergonomic Design: The curved backrest provides comfortable support for your body, making every meal a relaxing experience.
- Space-Saving: The armless silhouette fits easily under most tables, maximizing floor space and keeping your dining area clean and open.
- Versatile Use: This chair is not only suitable as a dining seat but also works perfectly as a vanity chair or accent chair.
- No Assembly Required: Ready to use right out of the box.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 33.5" (85 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 18" (45 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 21" (53 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 18" (45 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Product Type | Side Chair |
| Back Style | Solid Back |
| Back Heights | Low Back |
| Material | Faux Leather |
| Leg Material | Metal |
| Color | Khaki,Dark Orange |
| Leg Color | Gold |
| Style | Glam |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Swivel | Fixed |
| Foldable | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Airlift | Unliftable |
| Upholstered Chair | Upholstered Chair(s) |
| Arms Included | Armless |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Product Care | Metal: Use a soft cloth or neutral cleanser to clean it.,Leather: Clean it with leather cleaner or vacuum cleaner.,Clean with a soft cloth and neutral cleanser. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service