1
/
14
1
/
14
$206.65
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$206.65
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$206.65
Price After Coupon
$206.65
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$625.77
67% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21848359
This bar stool is stylish and elegantly designed. With its simple lines and soft tones, it adds a modern and elegant touch to any space. Whether placed in the kitchen, restaurant or bar, this chair will blend in perfectly with the interior environment.
- It uses a high-quality metal frame to ensure durability and has excellent load-bearing capacity, making it safe and reliable.
- The seat cushion is filled with high-density sponge and covered with soft leather, providing a comfortable fit, making you feel comfortable whether you sit for a long time or take a short break.
- The footrest design provides additional support for your legs, ensuring a more relaxed sitting experience.
- The chair legs are designed to be sturdy and have a non-slip base to provide safety and effectively prevent tipping accidents.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 35.5" (90 cm),37" (95 cm),39" (99 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 18" (46 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 19.5" (50 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Counter Stool(26"H),Bar Stool(28"H),Bar Stool(30"H) |
| Seat Length - Side to Side | 18" (45 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 14" (35 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Color | Brown,Black,White,Grey |
| Base Color | Black |
| Seating Color | Brown,Black,White,Gray,Blue |
| Style | Scandinavian |
| Seat Style | Saddle |
| Base Type | Four Legs |
| Frame Material | Metal |
| Seating Material | Leather |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Back Heights | Low Back |
| Seat Back | With Back |
| Feature | Armless |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Swivel | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Fixed |
| Arms Included | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service