1
/
10
1
/
10
$103.99
Claim $10.40 Coupon
Coupons Details
$93.59
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$103.99
10%
Off Over $0.00
-$10.40
Price After Coupon
$93.59
Available Coupons
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
16% Off
On orders over $0.00
Code:
SWEET16
Valentine's Day Sale
18% Off
On orders over $0.00
Code:
PDAY18
Presidents' Day Sale
17% Off
On orders over $0.00
Code:
REFUND
Tax Refund Event
$196.99
47% OFF
Shipping fees will be calculated at checkout.
18% OFF Code: PDAY18
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21843867
Embrace a sleek modern aesthetic with this elegantly designed cone pendant light, perfect for enhancing contemporary interior spaces.
- Crafted from durable metal, this pendant light ensures long-lasting performance and enduring style.
- The unique cone shape delivers an eye-catching focal point, adding visual intrigue to any room.
- Direct wired electric installation makes this pendant light easy to set up, offering convenience and efficiency.
- Ideal for various settings, including dining areas and bedrooms, enhancing spaces with warm and adjustable LED lighting.
Weights & Dimensions

| Length | 12" |
| Width | 12" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Black,Coppery |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Acrylic |
| Shade Color | White |
| Mounting Type | Cord |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Cone |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Canopy Shape | Round |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Size | Mini (Less than 14" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service