1
/
19
1
/
19
$95.99
Claim $16.32 Coupon
Coupons Details
$79.67
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$95.99
17%
Off Over $0.00
-$16.32
Price After Coupon
$79.67
Available Coupons
17% Off
On orders over $0.00
Code:
REFUND
Tax Refund Event
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$248.99
61% OFF
Shipping fees will be calculated at checkout.
17% OFF, Code: REFUND
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21662380
Enhance your living space with a sleek and modern design that seamlessly blends with any décor.
- Crafted with high-quality acrylic, providing a soft and elegant glow.
- Features energy-efficient LED bulbs, ensuring longevity and sustainability.
- Perfectly suited for residential use, creating a warm and inviting atmosphere.
- Direct wired electric power source offering reliable and consistent lighting.
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 5" |
| Length | 16",20" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 16",20" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Shade Material | Acrylic |
| Shade / Light Direction | Down |
| Maximum Bulb Wattage | 60 to 99 Watts |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Shade Color | White |
| Color Temperature | Natural Light,Third Gear Dimming,White Light |
| Size | 16",19.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Coffee,Grey |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shape | Circle |
| Style | Modern |
| Bulb Base | SMD |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service