1
/
20
1
/
20
$589.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$589.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$589.99
Price After Coupon
$589.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,668.99
65% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210082555
This modern oak vertical bookshelf is both functional and aesthetically pleasing, effectively utilizing vertical space to maximize storage.
- The oak material adds a natural texture to the bookshelf, and its classic brown tone makes it suitable for various interior design styles.
- The enclosed back panel design not only improves structural stability but also prevents items from falling off the back, making the space look neater.
- The five-tiered design provides ample storage space, allowing books, decorations, and collectibles to be neatly arranged.
- Its moderate height allows it to create a perfect reading nook in the living room, study, or bedroom, adding a touch of warmth to your home environment.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 25" (64 cm),24.5" (62 cm),19.5" (50 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm),13" (33 cm),12.5" (32 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 69" (176 cm),71" (180 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 19.7"L x 12.6"W x 70.9"H,24"L x 13"W x 69"H,25"L x 16"W x 69"H |
| Color | Black,Nut/Brown,Cherry,Natural |
| Style | Modern |
| Product Type | Standard |
| Orientation | Vertical |
| Frame Material | Wood |
| Shelf Material | Wood |
| Back Panel | Closed Back |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Length | Standard (20-50 in.),Narrow (Under 20 in.) |
| Width | Standard (10 - 20 in.) |
| Height | Medium (36-84 in.) |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Foldable | Fixed |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service