1
/
12
1
/
12
$4,225.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$4,225.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$4,225.99
Price After Coupon
$4,225.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$7,136.99
41% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210030052
This modernly designed sideboard, primarily constructed from pine, boxwood, and cherry wood, presents an elegant and durable style. It not only enhances the overall aesthetics of the dining space but also fully meets multifunctional storage needs.
- The spacious standard/extra-wide sintered stone countertop is not only sturdy and durable, but also an excellent platform for displaying exquisite tableware and food. It is perfectly suited for everyday use or holiday gatherings.
- Four large-capacity drawers and sliding cabinet doors provide you with a convenient storage solution, keeping all kinds of kitchen essentials neatly organized.
- The open shelving design adds display functionality, allowing you to showcase your collections or frequently used tableware. Whether it's exquisite Thanksgiving tableware or everyday kitchen tools, there's a suitable place for them all.
- The overall modern design complements various home environments, enhancing the overall style of the dining area. Furthermore, the wood grain adds a touch of natural warmth.
- This sideboard not only meets practical needs but also serves as a decorative piece for special occasions, making it an ideal choice for holiday gatherings.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 59" (150 cm),71" (180 cm),82.5" (210 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 18" (45 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 79" (200 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Color | Brown |
| Size | 83"L x 18"W x 79"H,59"L x 18"W x 79"H,70.9"L x 17.7"W x 78.7"H |
| Style | Modern |
| Product Type | Kitchen Storage Cabinet |
| Material | Pine,Cherry Wood,Boxwood |
| Countertop Material | Stone |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Popular Sizes | Standard(50"-75"),Wide(Over 75") |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Mirrored | Non-Mirrored |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Storage Type | Cabinets |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Wine Rack | Wine Rack Not Included |
| Stemware Rack | Stemware Rack Not Included |
| Open Storage | Open Storage |
| Product Care | Wood: Clean with a soft cloth. Polish it with furniture wax.,Metal: Use a soft cloth or neutral cleanser to clean it.,Avoid using acid and alkali to directly contact the surface,Place mothballs in the cabinet to prevent moths and cockroaches.,Please lift it off the ground to avoid dragging the floor. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service