1
/
17
1
/
17
$1,082.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,082.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,082.99
Price After Coupon
$1,082.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,523.99
29% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21717324
Made from high-quality epoxy wood, this modern bar table gives your home or commercial space a stylish and functional design.
- The unique dual footrest and storage space design serves as a convenient footrest and also provides ample storage solutions.
- The bar table adopts Nordic style design and is suitable for use in a variety of environments such as restaurants, kitchens, home bars, etc. to add texture to the space.
- A variety of sizes are available to flexibly adapt to different space requirements and are suitable for gatherings of 2 to 6 people.
- Easy to assemble, sturdy and durable, it creates a long-lasting and comfortable dining and communication area for you.
Weights & Dimensions

| Overall Table Length - End to End | 39" (100 cm),55" (140 cm),63" (160 cm),47" (120 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 16" (40 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
Specifications
Product Overview
What's Included
Features
Warranty
| Please Note | Table Only |
| Table Height | Bar Height (41"-43") |
| Table Top Material | Wood |
| Seating Capacity | Seats 2,Seats 4,Seats 6 |
| Size | 39.4"L x 15.7"W x 41.3"H,47.2"L x 15.7"W x 41.3"H,55.1"L x 15.7"W x 41.3"H,63"L x 15.7"W x 41.3"H |
| Popular Table Lengths | 42 inches,54 inches,60 inches,48 inches |
| Color | Natural Finish,White |
| Table Top Color | Natural Finish,White |
| Base Color | Black,Gold |
| Style | Scandinavian,Glam |
| Top Shape | Rectangular |
| Table Base Material | Metal |
| Table Base Type | Double Pedestal |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Storage Type | Shelves |
| Product Type | Bar Table |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Storage Included | Storage Included |
| Footrest Included | Without Footrest |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service