1
/
8
1
/
8
$1,546.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $278.46 Coupon
Coupons Details
$1,268.53
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,546.99
18%
Off Over $0.00
-$278.46
Price After Coupon
$1,268.53
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$4,384.99
65% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210078842
This modern side chair is made of comfortable shampoo and features a simple yet elegant design that suits various home décor styles.
- Its compact size makes it easy to place in the living room, study, or bedroom, making it an ideal choice for homes with limited space.
- The mid-back design provides moderate back support, making it suitable for prolonged sitting or lying down, and especially ideal for reading or leisure.
- The stylish green or off-white tones add a touch of nature and warmth to the room, while the simple solid wood frame ensures structural stability and durability.
- The soft foam cushions make sitting for long periods more comfortable, and the classic solid color design makes it easy to match with various decorations, enhancing the overall taste of your home.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 25.5" (65 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 33.5" (85 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 31" (79 cm) |
| Seat Length | Small (Under 26") |
| Seat Width | Standard (21"-28") |
| Back Heights | Mid-Back (10-14 in.) |
Specifications
Features
Designs
Specifications
Product Care
| Number of Chairs Included | 1 pc / pcs |
| Product Type | Side Chair |
| Back Style | Fixed Back |
| Upholstery Material | Sherpa |
| Seat Fill Material | Foam |
| Frame Material | Wood |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Stackable | Non-Stackable |
| Reclining | Non-Reclining |
| Swivel | Fixed |
| Tufted | Untufted |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Removable Cushions | Unremovable Cushions |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Slipcovered | Without Slipcover |
| Ottoman Included | Without Ottoman |
| Style | Modern |
| Color | off-white,Green |
| Upholstery Color | Green,Beige |
| Leg Color | Brown |
| Pattern | Solid Color |
| Arms Included | Armless |
| Embroidered | Not Embroidered |
| Foldable | Unfoldable |
| Rocking | Un-Rockable |
| Storage Space | Storage Space Not Included |
| Fringe | Fringe Not Included |
| Skirted | Non-Skirted |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service