1
/
13
1
/
13
$215.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $38.88 Coupon
Coupons Details
$177.11
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$215.99
18%
Off Over $0.00
-$38.88
Price After Coupon
$177.11
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$550.99
61% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210108527
This modern sideboard combines minimalist design with practical functionality, enhancing the overall aesthetics of your dining room. The elegant wooden countertop provides the perfect platform for displaying your tableware, making it a perfect match for both a hearty Thanksgiving dinner and an elegant everyday lunch.
- The multi-functional storage design features three drawers, a shelf, a countertop, and multiple cabinets, ensuring you can efficiently organize and store tableware and supplies, keeping your dining room neat and tidy.
- The sliding door design makes the cabinet more flexible to use, and it is easy to open and close even in a small dining space, providing you with a convenient storage experience.
- The narrow design (less than 50 inches) is especially suitable for use in limited spaces, maximizing storage space without taking up too much floor space, making it the perfect choice for small restaurants.
- Wooden countertops and natural wood tones add warmth and natural elegance to your dining room, blending seamlessly with a variety of home décor styles.
- This sideboard not only meets practical needs but also has high decorative value. It can play an important role as a food display stand during festive meals or provide an elegant display space for everyday tableware collections, enhancing the overall dining experience.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 27.5" (70 cm),39" (100 cm),47" (120 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 14" (36 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 36" (92 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Color | Dark Walnut,Natural |
| Size | 47.2"L x 14.2"W x 36.2"H,39"L x 14"W x 36"H,27.6"L x 14.2"W x 36.2"H |
| Style | Modern |
| Product Type | Sideboard/Credenza |
| Material | Slab |
| Countertop Material | Wood |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Popular Sizes | Narrow(Under 50") |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Furniture Mobility | Non Removable |
| Pull Out Shelves | Not Pull-Out Shelf |
| Bridge Included | Bridge Not Included |
| Tilt Out Trash Cabinet | Not Tilt Out Trash Cabinet |
| Storage Included | Storage Included |
| Mirrored | Non-Mirrored |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Storage Type | Cabinets |
| Drawers Included | Drawers Not Included,Drawers Included |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Wine Rack | Wine Rack Not Included |
| Stemware Rack | Stemware Rack Not Included |
| Open Storage | Open Storage |
| Product Care | Wood: Clean with a soft cloth. Polish it with furniture wax.,Metal: Use a soft cloth or neutral cleanser to clean it.,Avoid using acid and alkali to directly contact the surface,Place mothballs in the cabinet to prevent moths and cockroaches.,Please lift it off the ground to avoid dragging the floor. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service