1
/
18
1
/
18
$749.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$749.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$749.99
Price After Coupon
$749.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,409.99
47% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Low inventory: 2 remaining available
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21848684
This bar stool, with its modern metallic sheen and soft cushion design, perfectly combines fashion and comfort, making it attractive at first sight. Its exquisite craftsmanship and simple lines make every detail show a unique beauty, allowing it to seamlessly blend into interior spaces of various styles.
- High-quality stainless steel material provides reliable durability and stability, ensuring worry-free use.
- The soft backrest and seat provide excellent comfort, enhance the sense of security, and are resistant to deformation.
- The 360-degree rotation function is convenient and flexible, enhancing the interactive experience.
- The height is adjustable, suitable for different tabletop and bar heights.
- The stylish and modern design complements a variety of interior décors, adding a touch of fashion to any kitchen or home bar.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 40.5" (103 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 16.5" (42 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16.5" (42 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Adjustable (21.3"~31.5") |
| Seat Length - Side to Side | 15" (39 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 14" (36 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Color | Black,Blue,Grey,Beige,Orange,Milk Tea Color |
| Base Color | Black,Silver,Gold,Rose Gold |
| Seating Color | Black,Blue,Gray,Beige,Orange,Brown |
| Style | Modern |
| Seat Style | Round |
| Base Type | Pedestal |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Seating Material | Leather |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Back Heights | Low Back |
| Seat Back | With Back |
| Feature | Swivel |
| Height Adjustable | Adjustable Height |
| Swivel | Swivel |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Fixed |
| Arms Included | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service