1
/
16
1
/
16
$105.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$105.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$105.99
Price After Coupon
$105.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$286.99
63% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21552821
This modern outdoor wall light features an elegant geometric design that blends seamlessly into any architectural style. Its delicate glass shade emits a soft, warm glow at night, adding a sense of tranquility and beauty to any home environment.
- The strong and durable steel material ensures that the lamp will last for a long time and can be used in various climate conditions.
- The lampshade is made of clear glass and can be easily cleaned, saving you time and energy.
- Simple hard-wire installation allows for quick setup, giving your walls a brand new look in no time.
- The lamp supports three types of bulbs: LED, incandescent and fluorescent, providing you with a variety of choices to meet the lighting needs of different occasions.
Weights & Dimensions

| Backplate Width | 11" |
| Fixture Depth | 9" |
| Height | 19.5" |
| Length | 5" |
| Width | 9" |
Specifications
What's Included
Features
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Medium (20"-25" wide) |
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Geometric |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Feature | With Shade |
| Fixture Height | 20 to 24 Inch |
| Glass Type | With Shade |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Color | Black,Bronze |
| Material | Steel |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Clear |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Acrylic |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Outdoor |
| Power Source | Hardwired |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service