1
/
32
1
/
32
$270.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$270.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$270.99
Price After Coupon
$270.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$454.99
40% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21708025
This modern cube bookshelf is made of high-quality wood laminate, ensuring long-term durability and stability. Its simple and stylish appearance blends perfectly with various decorating styles, making it an ideal choice for modern homes.
- The modular design allows you to arrange the space flexibly according to different storage needs, either horizontally or vertically, maximising space utilisation.
- Each cubicle can hold up to 35 pounds, ensuring stability and reliability. It can safely store books, decorations, and other items, keeping your home environment neat and organised.
- The simple and easy-to-use assembly system allows you to complete the installation in a short time without the need for professional tools, giving you a convenient living experience.
- This bookshelf features a closed back panel design that ensures the safety of all stored items, preventing them from falling out, while also being easy to clean and maintain, keeping them looking beautiful for a long time.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 19.5" (50 cm),27.5" (70 cm),43" (110 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 6.5" (17 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 23.5" (60 cm),31.5" (80 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 43.3"L x 6.7"W x 31.5"H,20"L x 7"W x 24"H,20"L x 7"W x 31"H,28"L x 7"W x 24"H,28"L x 7"W x 31"H |
| Color | White,Nut-Brown,Natural |
| Style | Modern |
| Product Type | Standard |
| Orientation | Vertical,Horizontal |
| Frame Material | Wood |
| Shelf Material | Wood |
| Wood Type | Manufactured Wood |
| Back Panel | Closed Back |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Length | Narrow (Under 20 in.),Standard (20-50 in.) |
| Width | Shallow (Under 10 in.) |
| Height | Short (Under 36 in.) |
| Number of Cabinets | 2,Cabinet Not Included |
| Shape | Rectangle |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Foldable | Fixed |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included,Cabinet Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service