1
/
20
1
/
20
$1,721.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $309.96 Coupon
Coupons Details
$1,412.03
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,721.99
18%
Off Over $0.00
-$309.96
Price After Coupon
$1,412.03
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$4,110.99
58% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21707358
The simple, modern design of this shoe rack will blend perfectly into any home style and show a stylish look.
- Made of high-quality natural wood, it is sturdy, durable and environmentally friendly.
- The flexible and adjustable internal partition design can meet the storage needs of different shoe styles.
- The closed back design effectively protects the shoes from dust.
- The self-supporting installation is simple and convenient, and can be easily placed in places such as corridors or entrances.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 31.5" (80 cm),39" (100 cm),47" (120 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 14" (35 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Sliding | Non-Sliding |
| Mirror Included | Without Mirror |
| Lid(s) Included | Lid Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Lights Included | Lights Not Included |
| Adjustable | Unadjustable |
| Extendable | Non-extendable |
| Portable | Non-Portable |
| Foldable | Non-foldable |
| Corner Unit | Not Corner |
| Wood Type | Pine |
| Color | Brown,Natural |
| Material | Solid Wood |
| Product Type | Shoe Storage Cabinet |
| Size | 31"L x 14"W x 41"H,39"L x 14"W x 41"H,47.2"L x 13.8"W x 41.3"H |
| Style | Modern |
| Adjustable Shelves | Adjustable |
| Closed Back | Closed Back |
| Doors Included | Door(s) Included |
| Drawers Included | Drawers Included,Drawers Not Included |
| Drop Front | Not Drop Front |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Installation Type | Free Standing |
| Level of Assembly | None |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service