1
/
7
1
/
7
$1,928.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $347.22 Coupon
Coupons Details
$1,581.77
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,928.99
18%
Off Over $0.00
-$347.22
Price After Coupon
$1,581.77
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$3,329.99
42% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210080444
This modern wooden sideboard combines aesthetics and practicality, making it an ideal choice for enhancing the beauty of your dining room. Its natural wood tone and multifunctional design make it a highlight for various dining occasions.
- The sideboard features glass panel doors, a unique design that allows you to display your fine tableware or artwork without compromising privacy, adding a touch of elegance to your dining room.
- Two storage drawers not only keep everyday items organized, but also provide extra storage space for holidays or special occasions, ensuring that all items are within easy reach.
- The narrow design is especially suitable for rooms with limited space. It is exquisite yet stylish, saving you space without compromising its powerful storage function.
- Wooden materials offer a durable user experience while providing a warm and natural visual experience, making them essential furniture for creating a comfortable dining environment.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 47" (120 cm),39" (100 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 37" (95 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Color | Natural Finish |
| Size | 39"L x 16"W x 37"H,47"L x 16"W x 37"H |
| Style | Modern |
| Product Type | Sideboard/Credenza |
| Material | Wood |
| Countertop Material | Wood |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Storage Included | Storage Included |
| Tilt Out Trash Cabinet | Not Tilt Out Trash Cabinet |
| Furniture Mobility | Non Removable |
| Popular Sizes | Narrow(Under 50") |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Mirrored | Non-Mirrored |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Storage Type | Cabinets |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Wine Rack | Wine Rack Not Included |
| Stemware Rack | Stemware Rack Not Included |
| Open Storage | Open Storage |
| Product Care | Wood: Clean with a soft cloth. Polish it with furniture wax.,Metal: Use a soft cloth or neutral cleanser to clean it.,Avoid using acid and alkali to directly contact the surface,Place mothballs in the cabinet to prevent moths and cockroaches.,Please lift it off the ground to avoid dragging the floor. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service