1
/
12
1
/
12
$865.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $155.88 Coupon
Coupons Details
$710.11
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$865.99
18%
Off Over $0.00
-$155.88
Price After Coupon
$710.11
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,640.99
47% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21429268
This floor lamp features a unique design, a chic lampshade, and soft, smooth lines, evoking a work of art that brings people visual enjoyment.
- Made of high-quality wood, the material is sturdy and durable, environmentally friendly and natural, providing comfortable lighting while adding a natural atmosphere.
- The lamps are suitable for a variety of occasions, whether it is a living room, bedroom, or study; they can be integrated into different interior styles to enhance the overall space atmosphere.
- It is easy to install and is equipped with a foot switch, making it more convenient to use. It is also easy to clean and maintain to keep it as bright and clean as new.
- Supports multiple bulb types such as LED, incandescent, and fluorescent lamps, suitable for different energy-saving needs, and provides bright and soft lighting effects.
Weights & Dimensions

| Height | 44",57" |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Length | 10" |
| Width | 10" |
Specifications
What's Included
Features
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 44",57" |
| Color | Brown |
| Power Source | Plug In Electric |
| Fixture Type | Unique |
| Shade Material | Wood |
| Fixture Height | 49 Inch & Under,50 to 59 Inch |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Wood |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Wood |
| Shade Shape | Novelty |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Switch Type | Foot |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service