1
/
74
1
/
74
$267.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$267.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$267.99
Price After Coupon
$267.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$781.99
66% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21971092
This bookshelf is both practical and beautiful. Its modern design makes the space more cultural. Whether it is a living room or a study, it can become a beautiful scenery.
- The open back panel design not only improves the sense of transparency of the space, but also facilitates cable routing, making it suitable for placing electronic devices or devices that need to be charged.
- Made of high-quality wood, it is sturdy and durable, capable of carrying multiple heavy books. It offers a variety of height and width options to easily adapt to different space needs.
- The multi-layer design effectively improves the utilization of space and is suitable for families with a large number of books or collections.
- The combination of natural wood color and black or white can be easily integrated with various home styles to enhance the overall visual effect.
- The vertical placement design saves floor space and is ideal for creating a reading corner or as a display stand.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 47" (120 cm),39" (100 cm),31.5" (80 cm),23.5" (60 cm),19.5" (50 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 12" (30 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 83.5" (212 cm),71.5" (182 cm),60" (153 cm),48.5" (123 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 47.2"L x 11.8"W x 60.2"H,23.5"L x 11.8"W x 48.4"H,23.6"L x 11.8"W x 60.2"H,23.6"L x 11.8"W x 71.7"H,31.5"L x 11.8"W x 48.4"H,31.5"L x 11.8"W x 60.2"H,31.5"L x 11.8"W x 71.7"H,31.5"L x 11.8"W x 83.5"H,39.4"L x 11.8"W x 60.2"H,39.4"L x 11.8"W x 71.7"H,39.4"L x 11.8"W x 83.5"H,47.2"L x 11.8"W x 71.7"H,47.2"L x 11.8"W x 83.5"H,39"L x 12"W x 48"H,47"L x 12"W x 48"H,20"L x 12"W x 60"H,20"L x 12"W x 72"H |
| Color | Black-Brown,White,Natural Wood/ Black,Natural Wood/ White |
| Style | Modern |
| Product Type | Standard |
| Orientation | Vertical |
| Frame Material | Steel |
| Shelf Material | Wood |
| Back Panel | Open Back |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Length | Standard (20-50 in.),Narrow (Under 20 in.) |
| Width | Standard (10 - 20 in.) |
| Height | Medium (36-84 in.) |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Foldable | Fixed |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service