1
/
17
1
/
17
$541.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $97.56 Coupon
Coupons Details
$444.43
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$541.99
18%
Off Over $0.00
-$97.56
Price After Coupon
$444.43
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,006.99
46% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21720242
This modern wooden dressing table is beautifully designed and significantly enhances the storage capacity and overall aesthetics of the bedroom.
- It features four drawers with a reasonable combination of depths to meet the storage needs of different types of clothing, making the space more organized.
- The drawers are equipped with smooth and quiet slides to ensure convenience and comfort in daily use.
- The robust frame structure and high-quality wood construction ensure the product's long-term durability.
- Anti-tipping design, including wall-mounted fittings, enhances the safety of family members.
- A spacious countertop can be used to place decorative items or daily necessities, improving space utilization and aesthetics.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 16" (40 cm),23.5" (60 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 31.5" (80 cm),40.5" (103 cm),47" (120 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Style | Modern |
| Product Type | Bachelor Chest,Lingerie Chest/Semainier |
| Color | Brown |
| Material | Wood |
| Handle/Accent Material | No Handles, Knobs, or Accents |
| Wood Type | Cherry |
| Wood Tone | Medium Wood |
| Orientation | Vertical |
| Size | 16"L x 16"W x 31.5"H,16"L x 16"W x 47"H,24"L x 16"W x 31"H,24"L x 16"W x 41"H,24"L x 16"W x 47"H |
| Length | Narrow (Under 38 in.) |
| Height | Low (Under 36 in.),Standard (36 - 50 in.) |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Textured | Untextured |
| Carved Wood | Carved Wood Not Included |
| Hutch Included | Hutch Not Included |
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Barn Door | Not Barn Door |
| Woven | Non-Woven |
| Gloss Finish | Non-Glossy |
| Lacquered Finish | Unlacquered Finish |
| Hand Painted | Non Handpainted |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Non-foldable |
| Cable Management | Cable Management Not Included |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Mirror Included | Without Mirror |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service