1
/
21
1
/
21
$138.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $25.02 Coupon
Coupons Details
$113.97
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$138.99
18%
Off Over $0.00
-$25.02
Price After Coupon
$113.97
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$420.99
67% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21677143
This modern pendant lamp features an elegant white glass shade, adding a touch of style to your home space.
- The flexible and adjustable chain design is suitable for various indoor heights and ensures perfect light distribution.
- Perfect for installation in kitchens or restaurants, providing soft and ample lighting for your dining space.
- The white glass material is not only beautiful, but also easy to clean and maintain, ensuring a long-lasting use experience.
- Simple and modern design style, perfect blend with various home decoration styles.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 10.5",7" |
| Length | 10",12",8" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 10",12",8" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Rod/Chain/cord Length | 39.5",59" |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Feature | Indoor |
| Fixture Type | Cylinder,Globe,Warehouse |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Canopy Shape | Round |
| Size | 8",10",12" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Orange,White |
| Glass Type | White Glass |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Chain,Cord |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Orange,White |
| Shade Material | Glass |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service