1
/
38
1
/
38
$325.99
Claim Coupon
Coupons Details
$325.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$325.99
Price After Coupon
$325.99
Available Coupons
$851.99
62% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21972291
With a sleek, modern design and natural-toned wood, this bookcase offers an elegant storage and decorating solution.
- The six-layer design provides ample storage space, allowing you to organize your books and collections in an orderly manner, keeping the space neat and tidy.
- Made of solid wood, it is durable and stable, suitable for long-term use and not easy to deform.
- With its medium height and narrow width, it is perfect for small spaces such as a home office or bedroom corner.
- The closed back panel design improves the overall stability and prevents items from falling, making it very suitable for placing various decorations and books.
- It can be used flexibly to create a personalized home reading corner, display personal collections, or as a decorative highlight in the living room to enhance the cultural atmosphere of the home space.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 16" (40 cm),23.5" (60 cm),31.5" (80 cm),39" (100 cm),47" (120 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 9.5" (24 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 82.5" (210 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 24"L x 9"W x 83"H,31"L x 9"W x 83"H,39"L x 9"W x 83"H,47"L x 9"W x 83"H,16"L x 9"W x 83"H |
| Color | Natural Finish |
| Style | Modern |
| Product Type | Standard |
| Orientation | Vertical |
| Frame Material | Wood |
| Shelf Material | Wood |
| Back Panel | Closed Back |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Length | Narrow (Under 20 in.),Standard (20-50 in.) |
| Width | Shallow (Under 10 in.) |
| Height | Medium (36-84 in.) |
| Design | Cabinet Door,Drawer,Fully Open Storage |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Foldable | Fixed |
| Drawers Included | Drawers Included,Drawers Not Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included,Cabinet Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service