1
/
12
1
/
12
$427.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $77.04 Coupon
Coupons Details
$350.95
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$427.99
18%
Off Over $0.00
-$77.04
Price After Coupon
$350.95
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,052.99
59% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21665224
This modern design beige leather office chair combines style with comfort, making it an ideal choice for both offices and home workspaces.
- High-quality beige leather provides you with lasting comfort while showcasing modern, minimalist style.
- Equipped with a flexible swivel base and pulleys, it allows you to move easily.
- The strong and durable basic structure ensures the stability and safety of the chair during long-term use.
- The adjustable height function makes this chair suitable for various desk heights and adapts to personalized sitting needs.
- It is suitable for a variety of space combinations, whether it is a office environment or a home office area, it can be perfectly integrated.
Weights & Dimensions

| Adjustable Seat Height | Adjustable |
| Back Height - Seat to Top of Back | 16" (40 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 36" (91 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 23.5" (60 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 23.5" (60 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 20" (51 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Back Heights | Mid-Back (14-22 in.) |
| Back Color | Black,White |
| Back Construction | Leather |
| Color | Black,White |
| Frame Color | Black |
| Frame Material | Metal |
| Product Type | Task Chair |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Seat Fill Material | Sponge |
| Seating Color | Black,White |
| Seating Material | Leather |
| Style | Modern |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Waterfall Seat | Waterfall Seat |
| Adjustability/Support | Adjustable Seat Height |
| Arms Included | Armless |
| Back Angle Adjustment | Non-adjustable Back Angle |
| Ergonomic | Ergonomic |
| Feature | Casters |
| Footrest Included | Without Footrest |
| Headrest Included | Without Headrest |
| Height Adjustable Armrests | Unadjustable Armrest Height |
| Lumbar Support | Without Lumbar Support |
| Massage | Massage Not Included |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Swivel | Swivel |
| Tilt Mechanism | Tilt Unavailable |
| Tufted | Untufted |
| Wheels Included | Casters Included |
| Product Care | Leather: Clean it with leather cleaner or vacuum cleaner. |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service