1
/
17
1
/
17
$431.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $77.76 Coupon
Coupons Details
$354.23
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$431.99
18%
Off Over $0.00
-$77.76
Price After Coupon
$354.23
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,198.99
64% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21697053
This bar stool has a modern and simple design. Its streamlined silhouette and soft tones create an attractive and elegant atmosphere. It fits perfectly into spaces of various decoration styles and becomes a perfect match for fashionable living.
- Made of high-quality leather, it feels soft, delicate, and wear-resistant, providing users with a luxurious tactile experience. It is also easy to clean and maintain and durable.
- The humanized high backrest and thickened seat cushion provide excellent support and comfort. You will not feel tired even if you sit for a long time, bringing you the ultimate comfortable experience.
- Suitable for a variety of occasions, from home kitchens to commercial bars to casual cafes, this bar stool can fit perfectly and enhance the overall taste of the space.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 36" (92 cm),34" (87 cm),32" (82 cm),30" (77 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 18.5" (47 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 18.5" (47 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Counter Stool (23.5"H),Counter Stool(26"H),Bar Stool(28"H),Bar Stool(30"H) |
| Seat Length - Side to Side | 18.5" (47 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 18.5" (47 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Color | Beige,Orange,Dark Gray,Light Gray,Light Blue |
| Base Color | Black |
| Seating Color | Orange,Beige,Gray,Blue |
| Style | Modern |
| Seat Style | Bucket |
| Base Type | Four Legs |
| Frame Material | Metal |
| Seating Material | Leather |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Back Heights | Low Back |
| Base Material | Metal |
| Boucle | Not Boucle |
| Tufted | Untufted |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Furniture Mobility | Non Removable |
| Portable | Non-Portable |
| Seat Back | With Back |
| Popular Sizes | 30 inches,29 inches,26 inches,24 inches |
| Feature | Footrest |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Swivel | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Fixed |
| Arms Included | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service