1
/
18
1
/
18
$179.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $32.40 Coupon
Coupons Details
$147.59
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$179.99
18%
Off Over $0.00
-$32.40
Price After Coupon
$147.59
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$582.99
69% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21693475
The pendant light features an oriental-inspired design with intricate rope detailing, adding a touch of cultural elegance to any space.
- Crafted from high-quality metal and rope, this pendant ensures durability while offering a stylish aesthetic.
- The dome shape with tassel accents creates a charming focal point that complements various interior styles.
- Suitable for both LED and incandescent bulbs, this versatile light fixture adapts to your lighting preferences.
- Easy to install with direct wired electric power, this pendant light is perfect for dining rooms and kitchens, providing warm illumination.
Weights & Dimensions

| Length | 12",20",23.5" |
| Width | 12",20",23.5" |
| Fixture Height | 14.5",10.5" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Rod/Chain/cord Length | 59" |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Glass Type | With Shade |
| Feature | Hanging |
| Fixture Type | Dome |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Canopy Shape | Round |
| Size | 12",19.5",23.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Brown |
| Style | Oriental |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Rope |
| Shade Color | Brown |
| Mounting Type | Cord |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service