1
/
16
1
/
16
$47.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$47.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$47.99
Price After Coupon
$47.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$310.99
85% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21154586
This Semi Flush Ceiling Light perfectly combines modernity and tradition with its natural woven design. The use of bamboo not only brings a comfortable and warm visual experience, but also adds an artistic atmosphere to the space. The geometric shape of the lamp creates a very dynamic light and shadow effect, adding a sense of layering and interest to the indoor environment. This lamp is very suitable for installation in bedrooms and living rooms, emitting soft light, making home life more warm and comfortable.
- The design style is unique, cleverly combining geometric concepts with traditional craftsmanship, presenting a visual charm that combines modern and classical elements, meeting the needs of various decoration styles.
- Bamboo is a natural and environmentally friendly material that not only ensures the durability and long life of the product, but also demonstrates environmental awareness, making it suitable for users who pursue a natural lifestyle.
- The unique geometric light and shadow effects form charming patterns when the lights are turned on, adding an artistic feel to the room and bringing a unique light and shadow experience that is impressive.
- The structure is reasonably designed and easy to install. It can be directly fixed on the ceiling, which greatly saves installation time and enhances the convenience of life.
Weights & Dimensions
| Fixture Height | 8.5" |
| Length | 19",22",25.5",29.5",33.5",39.5" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 19",22",25.5",29.5",33.5",39.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Shade Material | Rattan |
| Shade Color | Brown |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Size | 19",22",25.5",29.5",33.5",39.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Brown |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Semi-Flush Mount |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Rattan |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shape | Geometric |
| Style | Oriental |
| Bulb Base | E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service